MILAN SLADEK – MÍM

Kreatívni producenti Roberto Leca a Andrej Antonio Leca za umeleckú agentúru LECA production a občianske združenie LECA realizujú výstavu a festival pantomímy jedného z najznámejších a najvýznamnejších mímov sveta Milana Sládka, pri príležitosti jeho významného životného jubilea 85. rokov.

Označenie „najznámejší a najvýznamnejší“ má svoje opodstatnenie, nech sa páči, stručný výpočet: maestro Sládek je na divadelnej scéne aktívne a nepretržite neuveriteľných takmer sedem desaťročí, so svojim pantomimickým súborom účinkoval vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta, v rámci bohatej zájazdovej činnosti sa jeho súbor zaradil medzi najrenomovanejšie pantomimické súbory na svete, po emigrácii a usadení sa v Kolíne nad Rýnom založil v 70. rokoch Divadlo KEFKA, ktoré bolo v tom čase jediné stále divadlo pantomímy v západnej Európe, realizoval medzinárodný festival pantomímy GAUKLER, ktorý dvanásť rokov patril k najlepším svojho druhu na svete! Umelecké počiny Milana Sládka boli zaslúžene ocenené desiatkami ocenení doma i v zahraničí. Skrátka, Maestro de los Maestros!

Po Nežnej revolúcii kedy sa M. Sládek vrátil do vlasti, podarilo sa mu zachrániť budovu divadla Aréna. Založil Nadáciu za obnovenie Divadla Aréna a v roku 1995 sa začala čiastočná obnova, nevyhnutná pre prevádzku divadla. Vznikol Medzinárodný inštitút pohybového divadla, odohralo sa viacero výnimočných inscenácií ako Grand Pierot, Apokalyptika, Figarova svadba, Kráľ Ubu a ďalšie. V rokoch 1996 až 2002 sa v Aréne pravidelne konal medzinárodný pantomimický festival Kaukliar, ktorý bol akýmsi seizmografom všetkého zaujímavého, čo sa v oblasti pohybového divadla deje, bol stretnutím trendov pantomímy vo svete.  Mnohí z nás majú tieto udalosti v živej pamäti.

Milan Sládek je umelcom svetového mena. Je vynikajúcim mímom, režisérom a skvelo mysliacim dramaturgom, tvorcom interesantných inscenačných syntéz, ktorých základom je pantomíma. Čo však väčšia časť verejnosti nevie, že maestro Sládek sa rovnako tak venuje výtvarnej tvorbe. Keď sme pred niekoľkými rokmi, ešte pred pandémiou, oslovili maestra s ideou zrealizovať výstavu jeho výtvarných diel v jeho rodnej krajine, nebránil sa, naopak bol naklonený tejto myšlienke. Čas na jej realizáciu dozrel pri príležitosti jeho významného životného jubilea. Veľmi nás teší, že maestro je v obdivuhodnej forme a kondícii, čo bola výzva pripraviť okrem výstavy aj festival jeho pantomimických predstavení a performancií. Nesmierne radi a s istou hrdosťou prinášame vcelku bohatý program, kedy slovenská verejnosť dostáva príležitosť nahliadnuť do divadelného univerza Milana Sládka.

PROGRAM FESTIVALU

18. apríl (utorok) 17:30 hod. BIG NAMES – ŽIVÉ SOCHY

18:00 hod. OTVORENIE – VERNISÁŽ VÝSTAVY

Otváracie fanfáry: Trombitáši Štefánikovci

 

19. apríl (streda) 19:00 hod. ŽIVOT A SMRŤ KRÁĽA LEARA

Spracovanie Shakespearovej hry od Hansgünther Heyme pre Milana Sládka (v nemčine)

Hrajú: Andreas Kunz a Milan Sládek

 

20. apríl (štvrtok) 19:00 hod. ŽIVOT A SMRŤ KRÁĽA LEARA

Spracovanie Shakespearovej hry od Hansgünther Heyme pre Milana Sládka (v nemčine)

Hrajú: Andeas Kunz a Milan Sládek

 

22. apríl (sobota) 19:00 hod. VEČER SLOVENSKÝCH MÍMOV

Dušan Musil, Juraj Benčík, Miro Kasprzyk, Monika Haasová, Péter Cséri (HU), Vlado Kulíšek, Peter Vrťo

 

25. apríl (utorok) 19:00 hod. MAGIC FOUR

Jochen Fassbender – Klangobjekte (zvukové objekty),

Milan Sládek – pantomíma

 

26. apríl (streda) 19:00 hod. KONCERT – JOCHEN FASSBENDER A JEHO ZVUKOVÉ OBJEKTY

 

27. apríl (štvrtok) 19:00 hod. MAGIC FOUR

Jochen Fassbender – Klangobjekte (zvukové objekty),

Milan Sládek – pantomíma

 

2. máj (utorok) 19:00 hod. JAZZ, MAĽBA, PERFORMANCE

Sisa Michalidesová a Peter Preložník – jazz, Luka Brase – maľba,

Milan Sládek – performance

 

Vstupenky na všetky podujatia dostupné v sieti: