JITKA FRANTOVA PELIKAN

jitka-frantova-pelikan

Odborný konzultant a koprodukčný partner za Taliansko

Jitka Frantová pochádza z Brna, vyštudovala na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brane. Už počas štúdia účinkovala v rozhlase a v divadle. Vzhľadom k tomu, že sa venovala tiež spevu, tancu a pantomíme, mala po absolutóriu značné možnosti uplatnenia, ktoré využila v angažmánoch v Uherskom Hradišti (1952-1953), v Kolíne (1953-1959) a koncom 50.rokov prichádza do Prahy a stáva sa členkou divadla Rokoko (1959-1968) a Hudobného divadla v Karlíně (1968-1969).

So svetom filmu sa stretla už počas štúdií, kedy hrala vo filme VELKÁ PŘÍLEŽITOST (1949). Na filmovom plátne sa objavila niekoľkokrát (KRÁL KRÁLŮ, 1963; KOMEDIE S KLIKOU, 1964). V tej dobe získala popularitu v TV, okrem iného ako Teta Boženka v seriály ROBOT EMIL, pracovala pre rozhlas (vo vlastnom humoristickom seriáli Z deníku dívky Barborky). Koniec 60. rokov bol pre ňu osudový – jej manžel Jiří Pelikán bol v rokoch 1963-1968 populárnym riaditeľom Československej televízie, následne i poslancom Národného zhromaždenia a patril k významným osobnostiam Pražskej jari 1968. Po okupácii 1968 bol odvolaný a preložený na nižší diplomatický post do Talianska. Jitka Frantová ho do Ríma nasledovala a v r. 1969 požiadali obaja o politický azyl.

Ako herečka s dobrými jazykovými znalosťami prerazila na divadelnú scénu v Taliansku a v nemecky hovoriacich krajinách. Hrá v taliančine, nemčine, ale i vo francúzštine, za svoje herectvo získala ocenenia vo Francúzsku i v Taliansku. Hrala tiež v TV filmoch a seriáloch a stvárnila spolu viac ako 80 hereckých rolí. Úspešná je jej úloha v talianskom filme GLI ANGELI DEL POTERE (ANDĚLÉ MOCI, 1988), ktorý bol inšpirovaný osudom Vlasty Chramostovej. Po r. 1989 sa objavila v českom TV seriály KONEC VELKÝCH PRÁZDNIN (1996).
Jitka Frantová aj po smrti manžela žije v Taliansku, často ale cestuje po celej Európe, hrá divadlo, píše knihy a je aktívna i v iných oblastiach. V r. 2005 pri príležitosti predstavenia Bravo bola vyznamenaná talianskym prezidentom C.A.Ciampim striebornou plaketou za jej celoživotné dielo a za dlhodobý prínos pri udržiavaní vzťahov talianskej a českej kultúry. V r. 2006 obdržala významnú cenu Golden Graal za hlavnú rolu v divadelnej hre Prodavač duší.

V roku 2008 pod Vysokým Patronátom Prezidenta Talianska Giorgia Napolitana, talianskeho ministra zahraničných vecí, ministra kultúry, českého a slovenského veľvyslanectva v Ríme prezentuje svoju vlastnú divadelnú hru/ monodrámu Moje Pražské jarov réžii Daniela Salvo, za ktorú bola vyznamenaná Prezidentom Talianska Giorgom Napolitanom Rádom COMMENDATORE za zásluhy Talianskej republiky. V tom istom roku obdržala z rúk ministerky školstva Talianska cenu „ATREJU 2008“. V r. 2011 je hlavnou predstaviteľkou projektu Ríma „Romani D‘Europa“. V roku 2015 obdržala z rúk Prezidenta Českej republiky Miloša Zemana Štátne vyznamenanie 1. triedy za zásluhy o štát v oblasti umenia. Je držiteľkou mnohých ďalších významných ocenení.

Jitka Frantová sa zároveň niekoľko rokov profesionálne venuje argentínskemu tangu. Vo februári 2016 účinkovala na česko-slovenskom benefičnom galapodujatí Štvorlístok pre talenty občianskeho združenia LECA. Zároveň sa stala Čestnou členkou Umeleckej rady o.z. LECA.

<< späť