Karol Hlávka

karolhlavka

Spoluautor námetu, scenárista

Narodil sa 20. apríla 1955 v bývalom Československu.

Po skončení strednej školy ho prijali na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Navštevoval Katedru filmovej a televíznej scenáristiky. Na vysokej škole napísal svoj prvý scenár k celovečernému filmu V MESTE PLNOM DÁŽDNIKOV – inšpiroval ho život v rodnom meste v čase takzvanej „normalizácie“. Je to príbeh lásky – dvaja mladí ľudia sa rozhodnú žiť svoj autentický život bez pretvárky. Metafora „dáždnikov“, ktorá sa objaví okrem názvu aj vo výtvarnom spracovaní jednotlivých scén, vyjadruje pokryteckú morálku strachu a ukrývania. Dvaja mladí ľudia odmietajú život bez sna – plánujú emigráciu do nimi vysnívanej Kalifornie /sny 60-rokov/, realita socializmu ich však prinúti zostať v rovnakom prostredí, proti akému sa búrili.

Jeho prvý scenár z roku 1981 veľmi dobre prijali odborné kruhy – vďaka nemu sa stal najmladším slovenským profesionálnym scenáristom.

Vo filmových štúdiách Slovenského filmu pracoval v rokoch 1981 – 1990 ako profesionálny scenárista.

Bol dramaturgom scenára pre mládež s názvom ŽABY A INÉ RYBY / 1986 /.

Najväčší divácky úspech však dosiahol film FONTÁNA PRE ZUZANU / 1985 /, ktorý už za prvý rok získal rekordný počet návštevnosti vo vtedajšom Československu.

V roku 2007 som napísal libreto k divadelného muzikálu podľa vlastného filmového scenára. V roku 2008 uviedlo tento úspešný muzikál jedno z najprestížnejších divadiel v hlavnom meste Slovenska /Nová scéna, Bratislava/.

Ako jediný film zo Slovenska bola FONTÁNA PRE ZUZANU premietaná na 10th edition of the European Union Film Festival, ktorú pripravila Swedish Embassy in cooperation with Golden Screen Cinemas 19 films from 15 different countries.

Karol Hlávka sa venuje cestovaniu, písaniu, ale aj fotografovaniu. Z jeho ciest po Južnej Amerike vznikla v roku 1997 kniha NAVERÍMBOHA, ktorá sa stalakultovou knižkou mladých ľudí, ktorí po páde „železnej opony“ začali objavovať iné kultúry a slobodne cestovať. Jej „krstným otcom“ bol jeden z najpopulárnejších slovenských hudobníkov, scenáristov a hercov Jaroslav Filip.

Svoje fotografie vystavoval v mestách Slovenskej ale aj Českej republiky.

Rozvoj internetu znamenal nové možnosti tvorivého vyjadrenia – publikoval mnohé články a na internete svoju knižku z ciest za poznávaním: PUTOVANIE DO SAN PEDRA /2004/.

V roku 2007 napísal scenár k predstaveniu VŠETCI SME DETI TEJTO ZEME, v spolupráci s vládou Slovenskej republiky, v ktorom išlo o toleranciu medzi národmi a rasami.

Bol tiež spoluproducentom divadelného muzikálu FONTÁNA PRE ZUZANU, ktorý napísal v roku 2007. V roku 2010 realizoval dva scenáre k zatiaľ nerealizovaným filmom; prvý je dokument o inscenovaných komunistických procesoch v päťdesiatych rokoch v bývalom Československu/JEDEN SÚDNY PROCES/ a druhý je životopisný film o Alexandrovi Dubčekovi.

V posledných rokoch publikuje na internete ako bloger.

V roku 2017 napísal a dokončil novelu TANEC SILY v Spolku Slovenských Spisovateľov v Bratislave.

Od roku 2014 je členom Spolku Slovenských Spisovateľov.

Od roku 2014 spolupracuje s produkčnou spoločnosťou LECA production a občianskym združením LECA.

V súčasnosti pracuje na scenári celovečerného hraného filmu s názvom ĽUDSKÁ TVÁR.

<< späť