Lordan Zafranović

Lordan Zafranović - fotorežisér a spoluautor scenára

Lordan Zafranović je svetoznámy chorvátsky režisér a patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti juhoslovanskej kinematografie, popredný predstaviteľ takzvanej „čiernej vlny“ juhoslovanského filmu.

 Narodil sa v roku 1944 v Maslinici na ostrove Šolta.

Prvé roky života strávil so svojou matkou a so starším bratom ako utečenec v tábore v Ell Shato na Sinaji. Po vojne sa rodina vrátila do Splitu, kde strávil svoje detstvo a absolvoval námornícku školu. Potom vyštudoval literatúru a výtvarné umenie na Vysokej pedagogickej akadémii v Splite. Filmovou tvorbou sa Lordan Zafranović zaoberal už od skorej mladosti. Na začiatku šesťdesiatych rokov, kedy začal natáčať svoje prvé amatérske experimentálne filmy, sa chcel naplno venovať filmovej réžii. Od r. 1965 vytvára filmy v profesionálnej produkcii. Filmovú réžiu študoval v triede oscarového režiséra Elmara Klosa na FAMU v Prahe, ktoré ukončil v roku 1971.

V roku 1966 realizoval asi 25 amatérskych filmovObzvlášť pozoruhodné boli Denník, príbeh, duša, dážď a portréty (v pasáži) . Už v roku 1966 získal najvyšší stupeň uznania v amatérskom filme a bol vyhlásený za Medzinárodného majstra amatérskeho filmu . V profesionálnej kinematografii sa objavuje v roku 1965 krátkym filmom Život mládeže . V roku 1989 realizoval viac ako 20 krátkych hraných filmov.

Jeho doteraz najvýznamnejším dielom je kultový film Okupácia v 26 obrazoch (1978), na ktorom spolupracoval s uznávaným spisovateľom Mirkom Kovačom . Film znovuobjavil žáner juhoslovanského partizánskeho filmu so svojou sviežou stredomorskou atmosférou v Dubrovníku a jeho estetikou, kontrastujúc šťastie bohatej aristokratickej rodiny a jej priateľov s príchodom zla cez fašistickú okupáciu a násilie a rozpad morálky a spoločnosti. Film získal Veľkú zlatú arénu na MFF v Pule22 cien na rôznych festivaloch a nomináciu na MFF Cannes a Oscara. Stal sa najsledovanejším filmom vtedajšej Juhoslávie a Československa. Pokračoval v trilógii druhej svetovej vojny s filmom Taliansky pád (1981), za ktorý získal Veľkú zlatú arénu Grand Prix vo Valencii. Za film Večerné zvony bol opäť ocenený Zlatou arénou za najlepšieho režiséra.

V polovici 80. rokov Zafranović vytvoril filmy ako Anjelský skus (1984) a Slávnosť svišťov (1988) so spojením drámy a erotiky. Režíroval tiež množstvo televíznych produkcií pre chorvátsku a srbskú televíziu.

Dokumentárny film Krv aj popol Jasenovce bol nominovaný na Oscara v sekcii dokumentárnych filmov.

Jeho najrozsiahlejšia a najvýznamnejšia práca posledných rokov je trinásťdielny televízny seriál o Titovi: TITO – Poslední svedkovia testamentu, ktorý v rokoch 2005 – 2011 nakrúcal v produkcii chorvátskej televízie. Svoj život zasvätil objavovaniu nových možností filmového umenia.

Natočil najmenej 80 filmov. U väčšiny z nich bol tiež autorom scenára.

Zafranović sa považuje za jedného z veľkých majstrov modernizmu juhoslovanského filmu a stredomorského klasika, ktorého filmy možno porovnávať s filmami veľkých talianskych filmárov ako sú Angelopoulos, Bertolucci. Jeho hlavnými pohnútkami je preskúmať tlaky, ktoré zažívajú obyčajní ľudia za extrémnych historických okolností. Jeho filmy napádajú najhlbšie základy nacionalizmu a spochybňujú ospravedlnenie historického násilia.

<< späť