Ida Rapaičová

IDA RAPAIČOVÁ – slovenská filmová a divadelná herečka, dablérka, recitátorka a vysokoškolská pedagogička

idarapaicova2Slovenská herečka Ida Rapaičová sa narodila sa 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na konzervatóriu v Bratislave a v roku 1967 štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1967 pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave. Predstavovala moderné intelektuálne ženy i charakterové a humorno-ironicky ladené postavy. Divákom ostala v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii s hercom Jozefom Kronerom Pacho, hybský zbojník (1975). Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež v televíznych filmoch Ťapákovci (1977), Horacius (1980), Pasca (1981), Chrobák v hlave (1983), Smrť s fotografiou (1987), Mastný hrniec (1991), Gendúrovci (1994), či v televíznych seriáloch Odsúdené (2009), Aféry (2010).

Ešte počas hereckých štúdií začala účinkovať vo filmoch a v televízii. Na filmovom plátne dominovala hlavne v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Často účinkovala v televíznych inscenáciách, uplatnila sa aj v rozhlasových hrách a v dabingu. V roku 1965 už hrala napríklad v televíznom filme Kubo.

Jej výrazný hlas si nemohli nevšimnúť rozhlasoví tvorcovia a jej silný hlasový register zakomponovali do množstva rozhlasových hier. Práve za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča a Krištáľovú ružu, ale aj ďalšie pocty. Bola úspešnou recitátorkou v nedeľných televíznych päťminútovkách Chvíľka poézie. V rokoch 1994 až 1998 pôsobila ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a pracovala ako členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport.

Po odchode z politiky v roku 1998 sa vrátila k pôvodnému hereckému povolaniu. V rozhlase moderovala reláciu pre seniorov, začala hosťovať v divadle vo Zvolene, v Nitre a v Spišskej Novej Vsi. Skúsenosti a vedomosti úspešnej herečky začala odovzdávať na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil Ide Rapaičovej v januári 2013 Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.

V súčasnosti Ida Rapaičová je v angažmáne Divadla Nová scéna, kde hrá v divadelnej hre NAJSTARŠIE REMESLO, ktorá mala premiéru v novembri 2014.

ida-rapaicova-o-projekte

cena-literarneho-fondu-pre-idu-rapaicovu

<< späť